Bir Ödeme Yazılımı Kullanırken Yapılan 5 Yaygın Hata

En iyi ödeme işleme yazılımını seçmek söz konusu olduğunda, birçok şirket birkaç önemli faktörü göz ardı eder. İşte yakalama, bu 5 yaygın hataya dikkat etmiyorsanız, kendinizi dikkat eksikliğinizin bedelini ödemeniz gereken bir konumda hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. İşin özü şu ki, işinize devam edebilmek için bir servet ödemenize gerek yok. Doğru ödeme işleme çözümünü seçtiğinizden emin olmanız yeterlidir. Yapabileceğiniz en yaygın hatalardan bazılarına ve bunlardan nasıl kaçınabileceğinize bir göz atalım. Bir ödeme yazılımı kullanırken aşağıdaki 5 hata yaygındır:

1. Birden çok ödeme ağ geçidi kullanmayın

Tek bir işlemciye güveniyorsanız, kolayca dolandırıcılığa kurban gidebilirsiniz. Dolandırıcılar banka hesabınızı veya kredi kartı bilgilerinizi arıyor olabilir ve yetkisiz suçlamalarda bulunabilir. Bunu yaptığınızda, işlemci genellikle size herhangi bir bildirimde bulunmaksızın hesabınızı askıya alır. Buna ek olarak, herhangi bir geri ödeme yapma fırsatını da kaybedeceksiniz. Birden çok işlemci kullanarak işletmenizi korumanız gerekir.
Bu şekilde, sahtekarlığı tespit etmeyi kolaylaştıracak ve sorunu gidermek için uygun önlemleri alacaksınız.

2. Riskinizi Anlamamak

Risk korkutucu bir kavram olabilir. Ancak, risk anlama pozlama belirlenmesi için anahtardır. Değişim ücretlerinin yüksek bir yüzdesini kullanan bir işlemci kullanıyorsanız, büyük olasılıkla işlemleriniz için daha yüksek bir fiyat ödüyor olacaksınız. Hacmin en üst yüzde 10’undaysanız, daha fazla ödeme yapmaya hazır olmalısınız. Potansiyel maruziyetinizin ne olduğunu bulmanız gerekiyor.
İşlemciniz bir kredi veya geri ödeme seçeneği sunabilir, ancak işlenmesini beklemeniz gerekebilir. Genel bir kural olarak, daha iyi işlem için prim ödemek daha iyidir.

3. Sadece Kredi Kartı İle Ödeme Kabul

Yalnızca kredi kartı ödemelerini kabul ediyorsanız, önemli miktarda işletmeyi kaçırırsınız.
Borç, ACH ve e-çek gibi diğer ödeme biçimlerini kabul etmeniz gerekir. Her türlü ödemeyi kabul ettiğinizde, bunlardan herhangi birinin dolandırıcıların hedefi olmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir ek ücrete olan ihtiyacı da ortadan kaldırırsınız.
Kredi kartlarını sadece bir ödeme şekli olarak kabul etmemelisiniz. Borç, ACH ve e-çek gibi diğer ödeme biçimlerini de kabul etmelisiniz.
Bunun nedeni, bu ödeme biçimlerini kabul ettiğinizde, bunlardan herhangi birinin dolandırıcılar için hedef haline gelmesini önleyebilmenizdir.
Ayrıca herhangi bir ek ücrete olan ihtiyacı da ortadan kaldıracaksınız. Her türlü ödemeyi kabul etmek, işletmenizin daha verimli ve etkili olmasına yardımcı olacaktır.

4. Bankanızın Çevrimiçi Arayüzü İle Kart Ödemelerini İşleme Alın

Bu size pahalıya mal olabilecek bir hatadır. Çoğu banka “tıkla ve öde” çözümüne doğru ilerliyor. Bu, web sitenize bir “tıkla ve öde” düğmesi eklemeniz gerektiği anlamına gelir.
Ödemeyi web siteniz üzerinden de tahsil etmeniz gerekecektir. Sonuç olarak, işlem ücretlerini ödemeniz gerekecektir.
Bankanız, çevrimiçi arayüzü üzerinden bir kart ödemesi gerçekleştirdiğinde ücret talep edebilir. Başka bir deyişle, kolaylık için ödeme yapmanız gerekir. Ancak, üçüncü taraf bir işlemci kullanarak bu ücreti önleyebilirsiniz.
Üçüncü taraf bir işlemci, çevrimiçi satıcılar adına işlemlerin işlenmesinde uzmanlaşmış bağımsız bir şirkettir.
Ödemeleri çevrimiçi işlemenin bir başka yolu da bankanızın çevrimiçi arayüzünü kullanmaktır. Bunu yaparsanız, sitenize “tıkla ve öde” düğmesini eklemeniz yeterlidir. Düğme çevrimiçi arayüzle çalışacaktır. Bunun için bir ücret ödemenize gerek kalmayacak.

5. İşlemcinizin Sahte İşlemleri Otomatik Olarak Algılayabileceğini Varsayalım

Ancak, bunu asla varsaymamalısınız. İşlemcinizin hesabınızı güvende tutacağından emin olmak istiyorsanız, belirli niteliklere bakmalısınız.
Örneğin, en az üç yıldır faaliyette olan ve müşterilerinden hiçbir şikayeti olmayan bir işlemci bulmak istiyorsunuz. Varsayımlar yapılmasını önlemek için gereken alt satırda.
İşletmenizi soyulmaktan korumak istiyorsanız, doğru hizmetler için ödeme yaptığınızdan emin olmalısınız. İstediğin son şey birinin senden çalması ama sen bunu bilmiyorsun.
Bu durumdan kaçınmak istiyorsanız, doğru hizmetler için ödeme yaptığınızdan emin olmalısınız. İşletmenizin korunmaya ihtiyacı vardır ve doğru korumaya sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.
Herhangi bir varsayımda bulunmak istemezsin. Eğer yaparsan, işinin elinden alındığını çok geç öğrenebilirsin.
Ve kendinizi hileli işlemlerden korumak için, bir ödeme işlemcisi kullanırken her zaman dikkatli olmalısınız. Kendinizi bir sahtekarlığın ortasında bulursanız, işlemci bunu algılayamaz.
Yapılacak en iyi şey işlemcinizle hemen iletişime geçmektir.
Bu şekilde, herhangi bir para kaybetmeden önce hileli etkinliği durdurabilirsiniz.
Kullandığınız bir hesaba ne olabileceğini asla bilemeyeceğiniz için yeni bir işlemci kullanmak da iyi bir fikirdir.
Mevcut işlemciniz çalışmayı durdurduğunda yeni bir işlemci kullanmaya başlamak iyi bir fikirdir.

Sonuç

Sorun, kullanıcının onu kullanma biçiminde, yani sistemi kötü anlamalarında ve bir ödeme yazılımı kullanmak için en iyi uygulamaları anlamalarında yatmaktadır.

Sorun, yazılımı indirmekten ve kart bilgilerinizi takmaktan ve çalışmasını beklemekten daha karmaşıktır. Bu, özellikle daha önce hiç bir ödeme yazılımı kullanmadıysanız, oldukça şok edici olabilir.

Bu nedenle, anlamanız gereken ilk şey, yazılım satıcınızın yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı bilmeyeceğidir.

Hataları önlemenin ve işinizi korumanın size bağlı olduğunu anlamanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.