CMS Uygulamalarının e Ticaret Oyununu Değiştirmesinin 4 Yolu

  Dijital dünya inanılmaz derecede hızlı bir şekilde gelişiyor. Bu yeni dijital manzaradan haberdar değilseniz, işletmenizin yakında rekabet etmek için mücadele etme şansı yüksektir.

 Ayak uydurabilmek için, işletmenizle alakalı kalabilmek için en yeni teknoloji gelişmelerinden nasıl yararlanacağınızı bilmeniz gerekir. CMS uygulamalarının e-ticaret oyununu değiştirmesinin 4 yoluna bir göz atın:

1. Akıllı Hoparlör

  Platformlar En yıkıcı yeniliklerden biri akıllı hoparlörlerdir. Amazon’un Echo, Google Home ve Apple’ın Homepod’u piyasaya sürüldüklerinden bu yana manşetlere kapılıyor ve ilk üç ayda 20 milyondan fazla birim satıldı.
 Akıllı bir ev cihazı olmasının yanı sıra, tüketicilerin internete bağlanması için yeni bir yol açtı. Web’de sesli komutlarla arama yapabilme özelliği sayesinde tüketiciler bilgiye her zamankinden daha hızlı erişebiliyor.
 Akıllı hoparlör platformlarının yükselişiyle birlikte, perakendecilerin envanterlerini yönetmelerine ve müşterilere hızlı yanıt vermelerine yardımcı olacak artan sayıda uygulama var.
 Tüketiciler ışıkları ve aletleri kontrol etmek, yemek siparişi vermek, hava durumu tahminlerini almak, alışveriş yapmak, oyun oynamak, video izlemek, müzik dinlemek, haberleri kontrol etmek, spor skorlarını kontrol etmek ve çok daha fazlasını yapmak için akıllı hoparlörler kullanıyor.
 Tüketiciler bu cihazları satın aldıklarında, genellikle Amazon Alexa uygulamasına, Apple Homepod’a veya Google Home uygulamasına eklerler.
 Bu uygulamalar, tüketicilerin cihazı kontrol etmesine, Google’dan aynı bilgileri almasına veya Amazon Müzik aracılığıyla müzik dinlemesine olanak tanır. Bu platformlar bir dizi başka şey için de kullanılabilir.

2. Artırılmış Gerçeklik

 Alışveriş deneyimini geliştirmenin bir başka yenilikçi yolu da ar’dir. Teknoloji, tüketicilerin gerçek zamanlı olarak sanal temsillerini sağlayarak ürünleri satın almadan önce görmelerini sağlar.
 Alışveriş sürecini daha kolay hale getirmenin yanı sıra, AR yaya trafiğini sürmek için de etkili bir araçtır. Perakendeciler, yoldan geçenleri çekmek ve “arama” deneyimi sağlamak için fiziksel konumlara etkileşimli reklamlar yerleştirebilir.
 Doğru pazarlama stratejisiyle perakendeciler, tüketicileri mağazada alışveriş yapmaya ve sanal ekrandan ürün almaya bile teşvik edebilir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi, perakendecilerin markalarını ve ürünlerini tanıtmaları için yeni bir yol sunar.
 Tüketicilere ilgili bilgileri sunmak için sensörler, akıllı telefonlar, giyilebilir teknolojiler ve konum tabanlı hizmetler gibi gelişmiş araçlar kullanır.
 Perakendeciler bu teknolojiyi kullanarak tüketicilere ürün ve hizmetler hakkında ilgili bilgileri sağlayabilir.
 Örneğin, bir tüketici bir mağazaya girdiğinde, bir AR reklamına bakabilir veya satışa sunulan ürünleri bulmak veya giysilerin nasıl uyduğunu görmek için özel bir uygulama kullanabilir. Tüketicilerin uygulamaları telefonlarından kolayca silebileceğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, perakendecilerin müşterilerle uzun süreli ilişkiler kurmak için etkili pazarlama stratejileri kullanmaları gerekir.

3. Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi

 Yapay zeka ve Makine Öğrenimi Yapay zeka yıllardır yıkıcı bir yenilik olmuştur, ancak son zamanlarda günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Yapay zekanın yükselişi, bugün bildiğimiz gibi perakendenin çehresini değiştiriyor.
 Yapay zekanın gücünü kullanarak, Facebook gibi şirketler bilgiyi paylaşma ve tüketme şeklimizi değiştirebildiler. Ve yüz ifadelerini tanıma yeteneği sayesinde, teknoloji artık müşteri duygularını tanımlayabilir ve anlayabilir.
 Tüketici verilerini yakalamak için yapay zekayı kullanarak perakendeciler müşterilerini daha iyi anlayabilir ve onlara alakalı içerik sunabilir.
 Makine öğreniminin gelişiyle birlikte şirketler artık müşteri davranışlarını nasıl tahmin edeceklerini ve daha kişiselleştirilmiş ve alakalı içeriğin nasıl sağlanacağını öğrenmek için yapay zekayı kullanabilirler.
 Makine öğrenimi, tüketici verilerini yakalamak ve işletmelerin müşterilerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Perakendeciler bu verileri kalıpları analiz etmek, eğilimleri belirlemek ve tahminlerde bulunmak için kullanabilir.
 Makine öğrenimi, perakende mağazalarına daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma olanağı sağlayarak müşteri hizmetlerinin kalitesini artırma gücüne sahiptir.
 AI, bu müşterilere en iyi şekilde hizmet vermek için hızlı bir şekilde önerilerde bulunabileceğinden, bu özellikle yeni müşteri akışı olduğunda kullanışlıdır. Mobil cihazların yükselişi, AI’nın bir başka itici gücüdür.
 Bu cihazlar, giyilebilir cihazlarla birlikte, tüketicilerin internete istedikleri zaman veya yerde erişmelerini mümkün kılıyor. Müşterileri akıllı telefonları aracılığıyla ürün ve hizmetlere bağlayarak, AI alışveriş deneyimini dönüştürüyor.
 Önümüzdeki birkaç yıl içinde perakendede yapay zeka ve Makine Öğrenimi daha önemli hale gelecektir. Müşteri hizmetlerini gerçekleştirebilen ve temel soruları yanıtlayabilen AI destekli sohbet robotları zaten var.
 Örneğin, Amazon Alexa yapay zeka ve makine öğrenimi tarafından desteklenmektedir. Perakendeciler bu teknolojiyi daha kişiselleştirilmiş müşteri deneyimleri sağlamak için kullanabilirler.

4. Giyilebilir Teknoloji

 Giyilebilir teknoloji her zamankinden daha fazla ivme kazandı ve iyi bir sebepten dolayı. Giyilebilir cihazlar, tüketicilerin akıllı telefonlarını veya tabletlerini çekmeden bilgilere erişmelerini sağlar.
 Giyilebilir cihazlar faaliyetlerini ve konumlarını izleyerek perakendecilere faydalı veriler sağlayabilir.
 Akıllı saatlerin yükselişiyle birlikte, mobil ödemelere doğru bir kayma gördük. Perakendeciler artık ödeme seçeneklerini mobil uygulamalarına entegre edebiliyor ve müşteri satın alımlarını bileklerinden takip edebiliyor.
 Ve Bluetooth kullanma yeteneği sayesinde, tüketiciler saatleriyle en yakın mağazaya bile bağlanabilir ve yerinde ürün alabilirler.

Sonuç

 En iyi CMS uygulamaları harika bir yazılım gibidir. Kullanım kolaylığı ve navigasyon göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve sezgiseldirler.
 Sonuç olarak, kullanıcı dostu, gezinmesi kolay ve kullanımı eğlencelidir. Ve diğer herhangi bir yazılım türü gibi, en iyi CMS uygulamaları da web sitenize yeni bir işlevsellik düzeyi ekleyebilir.
 Bir CMS uygulaması, bir işletmeye her türlü içeriği oluşturma, saklama ve yönetme gücü veren özelleştirilebilir bir içerik yönetim sistemidir.
 Bu tür yazılımlar, çevrimiçi içeriklerinin akışını ve sunumunu tüm cihazlarda ve her boyutta harika görünecek şekilde kontrol etmelerini sağlar.
 Bununla birlikte, işletmeler her şeyin rengini, yazı tiplerini ve metin boyutunu değiştirerek web sitelerinin görünümünü kolayca özelleştirebilirler.
 Mağazanızın görünümünü değiştirmek için yüzlerce dolar yatırmanıza gerek yok, hepsini basit bir işlemle kolaylıkla yapabilirsiniz. CMS.In bu yazıda, e-ticaret oyununu değiştiren en iyi beş CMS uygulama özelliğini paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.